Od grada papira do grada otpadnog mulja

Na 10. sjednici Gradskog vijeća grada Belišća održanoj 19. veljače 2026. donesen je Zaključak o potpori inicijativi građana za čisti zrak u Belišću. Izvjestitelj za tu točku bio je predsjednik „Eko-Karašice“ dr. sc. Dinko Župan koji je kronološki prikazao problematiku loše kvalitete zraka u Belišću. Naglasio je kako je problem loše kvalitete zraka u Belišću prisutan još od šezdesetih godina 20. stoljeća jer su stanovnici Belišća gotovo pola stoljeća udisali sumporov dioksid koji je dolazio iz tvornice papira. „Eko-Karašica“ je među prvima 2011. upozorila na taj problem i zahtijevala kontinuirano praćenje kvalitete zraka. Ubrzo je došlo i do pozitivnih promjena jer je novi vlasnik promijenio sirovinsku bazu za proizvodnju papira. Tada se činilo da započinje bolje razdoblje vezano za poboljšanje kvalitete zraka.
No, tijekom 2021. godine građani Belišća su bili izloženi novoj vrsti smrada što se podudaralo s preradom otpadnog mulja u pogonu tvrtke Livit. d.o.o. Obrađeni otpadni mulj je kao inovativni proizvod za prekrivanje deponije završavao na odlagalištu otpada „Staro Valpovo“ s kojeg se širio nesnosni smrad. Kako smo došli do toga da je Belišće od grada papira postao grad otpadnog mulja i smrada, dva su osnovna razloga za to. Prvi je razlog što se državne i regionalne vlasti nisu pridržavale zacrtanog plana da do 2018. najkasnije 2020. godine otvore regionalne centre za gospodarenje otpadom i zatvore sva lokalna odlagališta otpada. Od 11 planiranih centara u Hrvatskoj danas rade samo četiri centra, četiri su u izgradnji i tri su u pripremi za izgradnju. Naš regionalni centar će po svemu sudeći zadnji početi s radom. Da se poštivao zadani plan deponija Staro Valpovo bi 2020. bila zatvorena i dobrim dijelom sanirana.
Dakle, ovog problema ne bi ni bilo, a ne bi bilo ni silnih tona smeća koje je tijekom zadnjih pet godina deponiju u Belišću svrstalo među najveće deponije u Hrvatskoj. Tom uvozu smeća najviše je kumovala prethodna gradska vlast koja je glavni akter u pretvaranju Belišća u centar otpadnog mulja. Naime, drugi je razlog izostanak transparentne stručne rasprave o izgradnji pogona za obradu otpadnog mulja. Odbijanje prošle gradske vlasti da o tome javno raspravlja najbolje ilustrira predavanje stručnjaka za otpadni mulj, koje je održano u ožujku 2024. u Valpovu jer tadašnje gradske vlasti nisu bile voljne ustupiti gradski prostor za održavanje predavanja u Belišću. Mantra koja se ponavljala kako je pogon za preradu otpadnog mulja potreban kako bi se u Belišću sačuvala proizvodnja papira se vrlo brzo pokazala ispraznom jer se proizvodnja papira ugasila, a gotovo godinu dana prije gašenja otpadni mulj iz tvornice papira nije ni završavao u pogonu pokraj deponije već u drugom postrojenju.
Navedena dva razloga doveli su do toga da je Belišće danas centar obrade otpadnog mulja koji kao inovativni proizvod s posebnom nijansom smrada završava na deponiji Staro Valpovo. Upravo su taj proizvod građani prepoznali kao glavni razlog loše kvalitete zraka u Belišću što je rezultiralo time da je preko tisuću stanovnika Belišća potpisalo peticiju koju su predstavnici Inicijative za čisti zrak u Belišću predali novim gradskim vlastima. Poruka te peticije je bila jasna, građani ne žele da proizvod iz pogona za preradu otpadnog mulja, ma kako god se on deklarirao, završava na odlagalištu Staro Valpovo. Tu je poruku prihvatilo i Gradsko vijeće grada Belišća koje jednoglasno usvojilo Zaključak o potpori inicijativi građana za čisti zrak u Belišću.


