Međunarodni dan Karašice
U subotu 20. travnja 2024. godine Karašicka Republika, u suradnji s Turističkom zajednicom grada Valpova i Ekološkom udrugom Eko-Karašica organizirala je obilježavanje Međunarodnog dana Karašice.
Sudionici događanja su imali priliku družiti se na otvorenom prostoru Valpovačkog parka, uz rijeku Karašicu. Događaj je bio ispunjen aktivnostima – piknik na dekicama, frizbi, potraga za blagom, uz glazbenu pratnju DJ Grofmanna i naravno, neizostavno „iće i piće”, kako to kaže ekipa iz Karašicke Republike.
Članovi Eko-Karašice iskoristili su priliku za performas kako bi upozorili na važnost očuvanja rijeke Karašice. Uz transparente, nazočnima se obratila dopredsjednica udruge Sandra Bašić:
„Drago nam je da ispred Ekološke udruge Eko-Karašica možemo podržati događanje u organizaciji Karašicke Republike, obilježavanje Međunarodnog dana Karašice.
Kao što znamo sve civilizacije su nastajale uz rijeke ali isto tako i propadale! Zbog toga Eko-Karašica se zalaže za osvješćivanje stanovnika, državnik institucija i svih zainteresiranih dionika o važnosti očuvanja i zaštite rijeke Karašice.
Svi se sjećamo da je prije tri godine rijeka Karašica bila zagađena povodom čega smo organizirali prosvjed na kojem smo upozorili da gnojnica koja je istjecala iz određenog objekta preko kanala Putna i zavšila u rijeci Karašici. Dogodilo se veliko zagađenje koje je uzrokovalo zacrnjenje rijeke Karašice, enorman smrad i veliki pomor ribe.
Taj ekocid je prijavljen svim nadležnim institucijama. Unatoč tome što su institucije to zagađenje pripisivale vremenu i određenim hidrološkim Eko-Karašica se s tim nije složila te smo uzeli uzorak nakon tri tjedna nakon zagađenja Karašice. U ovlaštenom i akreditiranom laboratoriju uzorci su ispitani te se utvrdilo da je enormna količina organske tvari završila u Karašici. Na taj način se smanjila količina kisika u vodi što je uzrokovalo pomor riba. Također, ustanovljeno je, prema važećem pravilniku, kako je količina kisika bila toliko niska da slatkovodna riba u toj rijeci ne bi mogla preživjeti.
Osim toga, izrazito nam je bitno da se o Karašici što više priča, da ne postane kanal jer sve te hranjive tvari koje završavaju u rijeci smanjuju njen protok, smanjuju količinu kisika, dolazi do rasta algi i vodenog bilja koje također smanjuju količinu kisika i sprječavaju razvoj i život živog svijeta u rijeci.
Mi, kao udruga, planiramo organizirati sastanak sa svim zainteresiranim stranama. Pozvali bismo Hrvatske vode, ribiče, Grad Valpovo, sve ostale zainteresirane udruge i građane, u obliku okruglog stola kako bismo vidjeli što napraviti da rijeka Karašica bude ponovno zdrava, čista i protočna rijeka.
2019. godine Svjetska banka prepoznala je problem zagađenja jer sustavi koji nisu čisti nisu ni održivi, što stanovništvo osiromašuje. Ekocid i uništenje okoliša utječe na bruto domaći proizvod i gospodarski rast, a mi naravno, ne želimo biti neosviještena zajednica već aktivno sudjelovati u promicanju održivog razvoja na našem području. Želimo da rijeka Karašica prodiše!
Na posljetku, želimo podsjetiti na održavanje Svjetskog dana planeta Zemlje, koje se obilježava u ponedjeljak povodom kojeg se inzistira na održivom razvoju jer jedino tako možemo očuvati zdravlje ljudi i našeg eko-sustava.”
Performans je organiziran u sklopu projekta EKO GLAS.
Program Impact4Values sufinancira Europska unija.
Program Impact4Values sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.
Financirano sredstvima Europske unije. Izneseni stavovi i mišljenja su stavovi i mišljenja autora i ne moraju se podudarati sa stavovima i mišljenjima Europske unije ili Europske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA). Ni Europska unija ni EACEA ne mogu se smatrati odgovornima za njih.