Konferencija za medije Eko-Karašice
Ekološka udruga „Eko-Karašica“ kao nositeljica inicijative „Za čisti zrak u Belišću i Valpovu“ organizirala je konferenciju za medije vezanu uz dugogodišnji problem s neugodnim mirisima u Belišću i Valpovu. Konferencija je održana 28. lipnja u 12 sati u Gradskoj knjižnici i čitaonici Valpovo, a tema konferencije bila je Očitovanje Državnog inspektorata saborskom Odboru za zaštitu okoliša i prirode na predstavku Ekološke udruge „Eko-Karašica“ vezanu uz onečišćenje zraka na području gradova Belišće i Valpovo. Na konferenciji su sudjelovali članovi Upravnog odbora „Eko-Karašice“ i predsjednica saborskog Odbora za zaštitu okoliša i prirode Sandra Benčić.
Na početku konferencije predsjednik Eko-Karašice Dinko Župan zahvalio je novinarima na odazivu i naglasio kako su novinarska izvještavanja o mirnim prosvjedima i istraživački prilozi najviše pomogli da problem onečišćenja zraka u Belišću i Valpovu dođe u fokus javnosti. Eko-Karašica se od svoga osnutka zalaže za jačanje uloge javnosti u zaštiti ustavnog prava na zdrav okoliš pa je tako i sa slučajem tvrtke Livit koja od 2021. godine u svom pogonu prerađuje smjesu industrijskog i komunalnog mulja. Kako tvrtka Livit nije ispunila svoje obećanje dano na sastanku s Eko-Karašicom i riješila problem neugodnih mirisa do listopada 2022. Eko-Karašica je od Državnog inspektorata tražila zabranu daljnjeg pohranjivanja mulja na deponiji pokraj pogona tvrtke Livit. Budući je Državni inspektorat vrlo sporo rješavao ovaj problem Eko-Karašica je početkom 2023. poslali predstavku vezanu uz onečišćenje zraka neugodnim mirisima i saborskom Odboru za zaštitu okoliša i prirode te Uredu pučke pravobraniteljice koji su nakon toga tražili očitovanje Državnog inspektorata. Iz Odbora za zaštitu okoliša i prirode dobiveno je očitovanje Državnog inspektora Republike Hrvatske pa je upućen poziv predsjednici saborskog Odbora za zaštitu okoliša i prirode Sandru Benčić da dođe u Belišće i Valpovo kako bi zajedno s članovima Upravnog odbora Eko-Karašice prezentirali to očitovanje. Eko-Karašica se od početka pokretanje Inicijative za čisti zrak u Belišću i Valpovu zalagala za podizanje rješavanja problematike otpadnog mulja na nacionalnu razinu jer problem prerade, skladištenja i zbrinjavanja otpadnog mulja muči mnoge gradove i općine u Republici Hrvatskoj. Zato je zahvalio zastupnici Sandri Benčić što je prepoznala to zalaganje Eko-Karašice i došla u Valpovo na konferenciju za medije. Također se zahvalio udruzi Zeleni Osijek koja je pomagala kroz sustav Zelenog telefona te predstavnicima lokalne i regionalne vlasti gradonačelniku Matku Šutalu i županu Ivanu Anušiću koji su dali podršku Inicijativi za čisti zrak u Belišću i Valpovu i borbi Eko-Karašice za javni interes i rješavanje problema onečišćenja zraka.
Tajnik udruge Eko-Karašice Boris Nago govorio je o mjerenju kvalitete zraka od 15 dana uz uređaj za pročišćavanje otpadnih voda koje je naložio Državni inspektorat. Do ožujka 2023. zabilježena su 133 prekoračenja satnih graničnih vrijednosti za sumporovodik, a prema Uredbi o razinama onečišćujućih tvari u zraku tijekom kalendarske godine vrijednosti za sumporovodik ne smiju biti prekoračene više od 24 puta te je zrak na ovom području Grada Belišća II. kategorije kvalitete za navedenu onečišćujuću tvar. Tajnik Nago je naglasio kako ovi podaci ukazuju na ozbiljno narušavanje kvalitete zraka, a sami tim i ozbiljno narušavanje kvalitete življenja u Belišću. S obzirom na onečišćenje zraka sumporovodikom iznad dopuštenih vrijednosti i II. kategorije kvalitete zraka Grad Belišće sukladno odredbama Zakona o zaštiti zraka ima obavezu donijeti akcijski plan za poboljšanje kvalitete zraka. Rok za izradu akcijskog plana je 18 mjeseci od kraja godine u kojoj je utvrđeno prekoračenje.
Članica Upravnog odbora Eko-Karašice Mira Anić rekla je kako su Belišće i Valpovo industrijski gradovi nastali oko velikih tvornica pa oni koji opravdavaju ovakvu lošu situaciju s kvalitetom zraka govore kako će rješavanje ovog problema dovesti do gašenja radnih mjesta, što je svojevrsna ucjena ljudi koji ovdje žive. Hrvatska je u Europskoj uniji i na području Belišća posluju tvrtke koje posluju i drugdje u europskim zemljama i ono što očekujemo od njih je da se pridržavaju europskih regulativa i standarda. Pojam kvalitete života se olako shvaća i treba poduzeti sve da se jasno protumači koliko je to kompleksna tema i što sve kvaliteta života podrazumijeva. Na kraju je najavila kako Eko-Karašica planira pokretanje referenduma putem kojeg će se tražiti poštivanje ustavnog prava građana na zdrav okoliš i koji bi trebao biti instrument osvješćivanja građana o neposrednoj demokraciji.
Predsjednica saborskog Odbora za zaštitu okoliša i prirode Sandra Benčić rekla je kako je Državni inspektorat prilikom izlaska na teren utvrdio određeni broj nepravilnosti u radu tvrtke Livit. Tako je utvrđeno da tvrtka Livit preradu mulja ne radi u skladu s dozvolo za gospodarenje otpadom koja joj je izdana te da ga skladišti na nedozvoljenom mjestu. Tvrtka Livit se žalila, a Ministarstvo gospodarstva je odbilo žalbu te je Inspektorat pokrenuo prekršajni postupak. Problem, prema njezinom mišljenju, nastaje u tome što su kazne toliko male da se Livitu isplati platiti kaznu i nastaviti s nedozvoljenim radnjama na štetu građana. Drugi dio problema je što se kod opetovanog počinjena prekršaja ne koristi mehanizam zaustavljanja proizvodnje dok se ne otklone nedostaci. No, u ovom je slučaju došlo vrijeme da Inspektorat donese zabranu obavljanja djelatnosti dok se ne otklone nedostaci. Apsolutno je nužno rješenje osigurati na nacionalnoj razini, da se napravi jedan zaokret da u velikom djelu gospodarenja otpadom prerada otpada bude u rukama lokalne zajednice i komunalnih poduzeća, a ne privatnih tvrtki kojima je profit važniji od zaštite kvalitete života ljudi. Predsjednica saborskog Odbora za zaštitu okoliša i prirode na kraju je najavila tematsku sjednicu Odbora za zaštitu okoliša i prirode o problematici otpadnog mulja na koju će biti pozvani i predstavnici Ekološke udruge Eko-Karašice.
Ekološka udruga Eko-Karašica